Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?
- office51481
- 21 lut 2022
- 2 minut(y) czytania
Posiadasz mieszkanie z kredytem hipotecznym a chcesz go sprzedać? Niestety taka nieruchomość, nie jest w pełni Twoją własnością. Bank, w którym zaciągnąłeś zobowiązanie, jest wpisany w hipotekę nieruchomości. Dowiedz się, co należy zrobić w takiej sytuacji.
Podczas zaciągania kredytu na swoją nieruchomość, składałeś wniosek o wpis do księgi wieczystej, o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku. Jest to zabezpieczenie dla banku, w przypadku jakbyś przestał spłacać raty kredytu. Dlatego mimo, że to Ty jesteś właścicielem mieszkania – zgodę na jego sprzedaż musisz, dostać od banku. Z tą sytuacją, wiąże się również więcej formalności, niż w przypadku kiedy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką.
Sprzedaż mieszkania w kredycie hipotecznym jest możliwa. Musisz jedynie liczyć się z pewnymi niedogodnościami i nieco większym nakładem pracy niż przy sprzedaży mieszkania bez hipoteki. Przeczytaj co musisz zrobić krok po kroku.

1. Wystaw mieszkanie na sprzedaż.
Zrób dobre zdjęcia i opis swojej nieruchomości. Zamieść ofertę sprzedaży na kilku portalach ogłoszeniowych. Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi: jak ustalić cenę mieszkania jeżeli chcesz szybko sprzedać mieszkanie jeżeli chcesz sprzedać mieszkanie po dobrej cenie jak odświeżyć mieszkanie niskim kosztem jeżeli chcesz dowiedzieć się jak przeprowadzić home staging przed sprzedażą mieszkania.

2. Poinformuj bank o chęci sprzedaży.
Udaj się do swojego banku po: – zaświadczenie o pozostałej kwocie kredytu do spłaty zadłużenia, – promesę dotyczącą wykreślenia hipoteki (jest to dokument, dzięki któremu masz pewność, że bank po otrzymaniu przelewu wyda zgodę na wykreślenie swojego zapisu z księgi wieczystej) Pamiętaj, że taki dokument jest ważny 30 dni. Dowiedz się też, jakie są warunki wcześniejszej spłaty kredytu.

3. Znajdź kupca i podpisz z nim umowę przedwstępną
Taką umowę można stworzyć samemu. Wskaż w niej: – kto zawiera umowę, – kwotę za jaką sprzedajesz nieruchomość, (oraz ile pozostało do spłaty kredytu hipotecznego) – dokładny adres nieruchomości, – termin zawarcia umowy. Ustal kwotę zaliczki lub zadatku. Jeżeli kupujący musi zaciągnąć kredyt, aby zakupić Twoją nieruchomość, będziesz musiał poczekać na związane z tym kwestie formalne.

4. Udaj się do notariusza, aby sporządzić akt notarialny.
Finalizacja transakcji następuje u notariusza. Podpiszecie umowę sprzedaży mieszkanie w formie aktu notarialnego. Notariusz zajmie się wnioskowaniem w sądzie o wprowadzenie zmian w księdze wieczystej nieruchomości. Jeżeli kupujący płaci gotówką – to on przeleje pieniądze na Twoje konto i do banku. Jeżeli zaciąga kredyt – zrobi to w jego imieniu -bank.

5. Udaj się do banku
Po otrzymaniu przelewów (przez Ciebie i Twój bank) udaj się do banku po zaświadczenie o uregulowaniu zadłużenia (to, którego dotyczyła promesa) i przekaż ją kupującemu.