Jak ustalić cenę mieszkania na sprzedaż
- office51481
- 21 lut 2022
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 23 maj 2022
Cena za 1m² mieszkania jest zmienną zależną. Kształtuje się w dużej mierze od obecnej sytuacji gospodarczej. Dla przykładu, jeszcze kilka lat temu w czasie kryzysu gospodarczego, można było kupić mieszkanie w Miasteczku Wilanów w Warszawie nawet po 6 tys. za m²- obecnie cena waha się pomiędzy 13 a 16 tysięcy za m² stanie deweloperskim. Dowiedz się, co ma wpływ na cenę mieszkania i jak ustalić ostatecznie jego kwotę.

Szacując cenę mieszkania do sprzedaży, oprócz aktualnej sytuacji na rynku mieszkaniowym, pod uwagę należy wziąć jeszcze kilka innych, bardzo ważnych czynników determinujących cenę mieszkania za m². Zebraliśmy wszystkie informacje i przedstawiamy Wam listę, na co musicie zwrócić uwagę, przy sprzedaży swojego mieszkania:

1. Lokalizacja
Miejsce, w którym znajduje się Twoje mieszkanie, ma kluczowy wpływ na jego cenę końcową. Im bliżej centrum miasta, im bardziej prestiżowa jest okolica, tym cena mieszkania wzrasta. Zieleń wokoło nieruchomości (parki, skwery, las), bliskość szpitali, szkół i sklepów również podnosi cenę mieszkania za m².

2. Wykończenie
Dużo zależy od tego, czy Twoje mieszkanie przeszło niedawno generalny remont? Czy było odświeżane? Czy urządzone jest w zgodzie z aktualnymi trendami wnętrzarskimi? Po odpowiedzi na te pytania, jesteś w stanie stwierdzić, czy cena, którą początkowo przyjąłeś – powinna zostać zaniżona czy możesz ją swobodnie podwyższyć. Jeżeli uważasz, że przyda się tylko delikatne odświeżenie – przeczytaj nasz artykuł, dzięki któremu dowiesz się, w jaki sposób niskim kosztem, zrobić mały remont. Jeżeli uważasz, że mieszkanie jest w idealnym stanie – wykonaj tylko home staging.

3. Metraż
Jak powierzchnia mieszkania wpływa na jego wartość? Tutaj zasada jest w miarę prosta. Im niższy metraż, tym cena za m² wzrasta. Przeważnie zaczyna lekko spadać, gdy mieszkanie ma więcej niż 80m².

4. Rok budowy budynku
Im mieszkanie jest nowsze, tym cena za metr wzrasta. Wyjątki stanowią mieszkania odświeżone typu kamienica.

5. Liczba pięter
Mieszkania z wielkiej płyty będzie miało niższą cenę niż budynek z mniejszą ilością pięter. Mieszkania, w budynkach maksymalnie trzy kondygnacyjnych stanowią dobrą ofertę.

6. Winda
Brak windy to mankament mieszkania, który obniża jego wartość. Szczególnie, tyczy się to mieszkań usytuowanych na wyższych piętrach. Nie ma to znaczenia, w przypadku mieszkań na parterze z ogródkiem.

7. Parking
Jeżeli obok Twojego mieszkania, jest trudność w znalezieniu miejsca do zaparkowania samochodu, a Ty nie posiadasz swojego miejsca parkingowego, to niestety wartość Twojego mieszkania spada. Garaż lub chociaż miejsce parkingowe przynależne do mieszkania jest atutem.

8. Balkon / taras
Im większy balkon czy taras, im bardziej zadbany i taki, który ma piękny widok tym lepiej. Brak balkonu to wada mieszkania.

9. Piwnica
Duża piwnica to plus mieszkania. To zawsze dodatkowe miejsce, kilka m² przynależne do mieszkania.

10. Położenie mieszkania względem stron świata
Wartość mieszkania podwyższa jego usytuowanie względem conajmniej dwóch stron świata. Odpowiednie doświetlenie mieszkania to jego ogromna zaleta. Dlatego też mieszkanie, którego okna wychodzą na wschód i południe, jest bardziej atrakcyjne niż to, które wychodzą na północ.

11. Status prawny mieszkania
Ten punkt, chociaż ostatni na naszej liście – jest niezwykle istotny. Jeżeli Twoje mieszkanie: – jest zadłużone – ktoś w nim mieszka – jest spółdzielcze, niewłasnościowe to jego cena będzie niższa niż mieszkania, które jest własnościowe z założoną księgą wieczystą. Jeżeli Twoje mieszkanie ma niejasną sytuację warto zasięgnąć bezpłatnej porady, jednego z naszych ekspertów